Skip to main content

Již 22 let uplynulo od ničivých povodní, které zasáhly Milenovice a  část města Protivín. Přestože se tato živelná pohroma opakovaně připomíná, sliby o vybudování protipovodňových opatřeních zůstávají nenaplněny. Vedení města Protivín tak fatálně selhává v ochraně životů a majetku svých občanů.

Opakované záplavy, traumatizující vzpomínky

Zatímco jiná města po ničivých povodních vybudovala účinná protipovodňová opatření, Protivín, respektive jeho vedení, se na to úplně vykašlalo. Něco málo se udělalo v centru města, aby byla ochráněna dolní část náměstí a dům s pečovatelskou službou, ale to je vše. Horní část náměstí směrem k zámku chráněna není, zrovna tak Ostrov, Blanická a Žižkova ulice nejsou chráněny.

A co víc, Milenovice, které se s ničivou silou rozvodněné řeky Blanice setkaly v letech 2002, 2009 a 2013, jsou nechány úplně napospas. Přitom v roce 2002 museli hasiči evakuovat obyvatele, v roce 2009 dosáhla hladina řeky v Protivíně téměř úrovně mostu a voda zaplavila třetinu domů v Milenovicích. Obyvatelé stále živě vzpomínají na hrůzné zážitky a škody, které jim povodeň způsobila.

V září se o jiných městech psalo: „Protipovodňová opatření zafungovala, jako např. ve Veselí nad Lužnicí.“ O Protivínu noviny uváděly: „Blanice vystrašila, bylo to o vlásek. A sám starosta Protivína to na webu města okomentoval slovy: „Děkuji řece Blanici, že nám dala šanci vyhrát nerovný boj.“

Proč nejsou již dávno vybudována opatření, když byla mnohokrát naplánována?

V roce 2013 byla zastupitelstvem města schválena komplexní pozemková úprava v Milenovicích, kde stěžejními prvky plánu společných zařízení jsou i navržená protipovodňová opatření na řece Blanici. V roce 2017 zastupitelstvo města schválilo, že na těchto protipovodňových opatřeních na Blanici v Milenovicích, bude jako jejich budoucí vlastník, provádět nezbytnou údržbu. Když se na mě ale po zářijových povodních obrátilo několik občanů Milenovic, proč stále ještě nejsou před povodní chráněni, zjistil jsem na Státním pozemkovém úřadu naprosto neuvěřitelnou a šokující informaci.

V roce 2022 rada města Protivín jednohlasně rozhodla, že se nic stavět nebude! A to v tichosti hlasy Jaromíra Hlaváče, Věry Křišťálové, Jaroslava Řehoře, Heleny Vlachové, Tamary Vojtěchové a Dany Zoubkové.  Argumentem je finanční náročnost projektu, která by prý pro město byla značně zatěžující  a místo toho jen rada souhlasila s výstavbou ochranného příkopu bez finanční spoluúčasti města, který má chránit obec před přívalovými dešti, nikoliv však před povodněmi z řeky Blanice.

Argument finanční zátěže je přitom absurdní! Protipovodňová opatření by stála 100 milionů korun, z čehož by stát hradil 85 %, tedy 85 milionů korun. Zbývajících 15 milionů korun by platilo město. A to je zanedbatelná částka v porovnání s celkovým rozpočtem města cca 172 milionů korun a ročními výdaji na investice a opravy ve výši cca 76 milionů korun.

Vedení Protivína ignoruje odborníky a hrozbu klimatických změn

Vedení města Protivín ignoruje varování odborníků, kteří upozorňují na to, že v důsledku klimatické změny budou povodně stále častější a ničivější. I podle studie World Weather Attribution se pravděpodobnost silných dešťů a povodní ve střední Evropě v důsledku klimatické změny zdvojnásobila. A na to musíme být připraveni!

Vedení města Protivín musí nést zodpovědnost za ochranu svých občanů. Ignorování opakovaných žádostí občanů Milenovic o vybudování protipovodňových opatření je trestuhodným selháním, bezohledností a plivnutím do tváře občanům. Co má být městu přednější, než ochrana životů a majetku občanů? Vyzývám všechny členy rady města, kteří odmítli budovat protipovodňová opatření: Podívejte se lidem do očí a řekněte jim, že jsou vám úplně ukradení a je vám jedno, že je voda může kdykoliv znova vyplavit!

Milan Mráz
opoziční zastupitel města